Sık sorulan: Gelin Kayaları Efsanesi Hangi Ilimize Aittir?

Gelin Kaya Efsanesi nerede?

Gelin Kayası Efsanesi – Yozgat Yozgat’taki Nohutlu Tepesi’nin arkasında bulunan Cehrilik yakınlarında deveye binmiş geline benzeyen kayalar bulunmaktadır. Bu kayalara ” Gelin Kayası “denir. Efsaneye göre köyün birinden gelin alayı gelmektedir. Eşkıyalar gelin alayını çevirirler.

Taş gelin ve taş damat nerede?

Kızılcahamam’a 5 km uzaklıkta bulunan Taşlıca Köyü’nün güneyinde bir tepededir. Uzaktan bakınca gerçekten at üzerindeki bir gelin görünümündedir. Yanında gelinin sacayağı, odası, merdiveni ve vurulduğunda davul gibi ses çıkardığından, taş olan davulcunun davulu olduğu söylenen taşlar vardır.

Gelinkaya Efsanesi Nedir?

Söz konusu bu kaya ile ilgili efsane ise şöyledir: Güzeller güzeli genç bir kız, görücü usulü ile sevmediği bir erkek ile evlendirilmek isteniyormuş. Tanımadığı, sevmediği bir erkeğe verilmesine engel olamamış. Düğün tarihi gelmiş çatmış ve nihayet koca evine gelin olarak yolcu edilmiş.

Konya efsaneleri nelerdir?

Ali Gav Efsanesi ile Seyit Harun Veli ve Deve Taşı Efsanesini de anlatan Küçük, Taşkent’in “Çamlarınız kurumasın, güzeliniz farımasın (ihtiyarlamasın)” hikâyesinden sonra sırasıyla şu efsaneleri anlattı: Alâeddin Tepesi Efsanesi, Sille Efsanesi, İplikçi Camii Efsanesi, Tavus Ana Efsanesi, Mevlâna’nın Mezarı Efsanesi,

Ağ Gelin nerede?

Kayseri’nin Develi İlcesi’nde, yaygın anlatılan, taş kesilme motifindeki Ağ gelin (Ak gelin ) efsanesi araştırma konusu oldu.

Ağ Gelin türküsü hangi yöreye ait?

Bir ağıt olan “ Ağ Gelin ”, Kayseri’nin bir çok yerinde bilinmekle beraber, özellikle Avşarlar arasında çok sevilerek söylenip dinlenmektedir.

You might be interested:  FAQ: Yeni Gelin Özetleri Ne Zaman?

Giresun Gelin Kayası hangi köyde?

Gelin Kayası efsanesini dinleyenler, iki dev kayayı görmek için Giresun ‘a geliyor. Giresun Mesudiye Köyü’nün Taşhan mahallesinde bulunan iki dev kayanın, dik bir yamaçtaki fizik kurallarına aykırı duruşu nedeniyle halk arasında dolaşan efsaneler yüzünden son yıllarda turistlerin ilgi odağı haline geldi.

Ağlayan Kaya efsanesi Nedir?

Ziyaretçilerini çeşitli duygulara sevk eden bu kayanın efsanesi ise yıllardır dilden dile dolaşıyor. Doğal aşınma sonucu oluşan, başı önüne eğik, ağlayan bir kadına benzetilen bu kayanın, Zeus’un taşa dönüştürdüğü Niobe’yi temsil ettiğine inanılıyor.

Erzurum Efsaneleri nelerdir?

Erzurum Efsaneleri

  • Tortum Gölü Efsanesi! Erzurum Tortum ilçesinde bulunan Tortum Gölünün güzel bir efsanesi halk arasında şöyle anl.
  • Külhancı Baba. Külhancı babanın kırk günde gerçekleştireceği gizem nedir?
  • Gelin Geldi Efsanesi.
  • Ilıca Söğütlü Köyü Balıklı Gölü Efsanesi.
  • Çoban Dede Ziyareti Efsanesi.

Tarih efsane ne demek?

Efsane ya da söylence, yıllarca gerçekten olmuş gibi kuşaktan kuşağa aktarılan yazı çeşitleridir. Efsanelerde anlatılan olaylar bazen doğaüstü olabilir ama çoğunlukla gerçek olaylara ve gerçekten yaşamış kişilere dayanır. Bu öykülerin çoğu kahramanca işler yapmış kişilerle ilgilidir. Göktürk efsanesi.

Konya ilinin adı nereden gelmiştir?

Paul burayı ziyaret etti ve şehir önemli bir dinsel merkez olarak gelişti. Bu nedenle Hıristiyanlar ona, “İsa’nın tasviri” anlamına gelen “ikonyum” adını verdiler. Abbasiler burayı alınca “Kuniye’ye” çevirdiler. Türkler bu ismi Konya olarak değiştirdi.

Çoban Kayası nerede?

Çoban Kayaları Efsanesi – Van Van’ın Hoşap İlçesinden Yedisalkım Köyü’ne giderken köye 1,5 kilometre kala yolun solunda, halk arasında Çoban Kayaları olarak bilinen kayalıklar vardır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector