Okuyucular soruyor: Gelin Kayaları Efsanesi Hangi Yöreye Aittir?

Taş gelin ve taş damat nerede?

Kızılcahamam’a 5 km uzaklıkta bulunan Taşlıca Köyü’nün güneyinde bir tepededir. Uzaktan bakınca gerçekten at üzerindeki bir gelin görünümündedir. Yanında gelinin sacayağı, odası, merdiveni ve vurulduğunda davul gibi ses çıkardığından, taş olan davulcunun davulu olduğu söylenen taşlar vardır.

Gelinkaya Efsanesi Nedir?

Söz konusu bu kaya ile ilgili efsane ise şöyledir: Güzeller güzeli genç bir kız, görücü usulü ile sevmediği bir erkek ile evlendirilmek isteniyormuş. Tanımadığı, sevmediği bir erkeğe verilmesine engel olamamış. Düğün tarihi gelmiş çatmış ve nihayet koca evine gelin olarak yolcu edilmiş.

Çocuklu Kaya nerededir?

Çocuklarının cesetleriyle baş başa kalan Niobe, günlerce ağlar. Zeus, onun bu haline acır ve acısını dindirmek için Niobe’yi ağladığı yerde taş haline getirir. İşte bu kadın başı şeklindeki kaya günümüzde Spil Dağı yamacında yer alıyor.

Taş gelin efsanesi nerede?

Giresun il merkezinde Mesudiye Köyü’nün Taşhan Bölgesinde Kemaliye Yolu üzerinde bulunan “ Gelin Kayası” dik bir yamaçta, sıra dışı duruşu ile halk arasında dolaşan efsaneler nedeniyle son yıllarda turistlerin ilgi odağı haline gelmiştir.

Ağ Gelin nerede?

Kayseri’nin Develi İlcesi’nde, yaygın anlatılan, taş kesilme motifindeki Ağ gelin (Ak gelin ) efsanesi araştırma konusu oldu.

Ağva Gelin Kayası efsanesi nedir?

Gelin Kayası Efsanesi – Yozgat Bu kayalara ” Gelin Kayası “denir. Efsaneye göre köyün birinden gelin alayı gelmektedir. Eşkıyalar gelin alayını çevirirler. Niyetleri kervandaki gelini alıp esir pazarında satmaktır.

You might be interested:  Okuyucular soruyor: Ezo Gelin Nerede Çekildi?

Konya efsaneleri nelerdir?

Ali Gav Efsanesi ile Seyit Harun Veli ve Deve Taşı Efsanesini de anlatan Küçük, Taşkent’in “Çamlarınız kurumasın, güzeliniz farımasın (ihtiyarlamasın)” hikâyesinden sonra sırasıyla şu efsaneleri anlattı: Alâeddin Tepesi Efsanesi, Sille Efsanesi, İplikçi Camii Efsanesi, Tavus Ana Efsanesi, Mevlâna’ nın Mezarı Efsanesi,

Erzurum Efsaneleri nelerdir?

Erzurum Efsaneleri

  • Tortum Gölü Efsanesi! Erzurum Tortum ilçesinde bulunan Tortum Gölünün güzel bir efsanesi halk arasında şöyle anl.
  • Külhancı Baba. Külhancı babanın kırk günde gerçekleştireceği gizem nedir?
  • Gelin Geldi Efsanesi.
  • Ilıca Söğütlü Köyü Balıklı Gölü Efsanesi.
  • Çoban Dede Ziyareti Efsanesi.

Efsaneler kimlerdir?

Çok eski çağlardan beri söylenegelen, kaynağı ve ilk söyleyeni belli olmadığı hâlde yüzyıllar boyunca halkın benimseyerek sonraki kuşaklara aktardığı; genellikle olağanüstü olayları, kişileri ve konuları işleyen kurmaca –yani hayal ürünü olan– öykülere “ efsane ” denilmektedir.

Şahmaran hangi şehir de yaşamıştır?

Şahmaran Efsanesi ve Bu Efsanenin Doğduğu Şehir: Tarsus – Yolcu360.

Ağlayan Kaya hangi ilçede?

Spil Dağı çıkışında, Manisa şehir sınırları içinde Çaybaşı mahallesinde bulunan ve Niobe anlatısı ile ilişkilendirilen uluslararası üne sahip ” Ağlayan Kaya “, Denizli’ye bağlı Çal ilçesindeki Sakızcılar köyü ile aynı adı taşıyan Sakızcılar Şelalesi’nde de bir ” Ağlayan Kaya ” bulunmaktadır.

Tarih efsane ne demek?

Efsane ya da söylence, yıllarca gerçekten olmuş gibi kuşaktan kuşağa aktarılan yazı çeşitleridir. Efsanelerde anlatılan olaylar bazen doğaüstü olabilir ama çoğunlukla gerçek olaylara ve gerçekten yaşamış kişilere dayanır. Bu öykülerin çoğu kahramanca işler yapmış kişilerle ilgilidir. Göktürk efsanesi.

Gelin Kayası Ağva nerede?

İşte bu etkileri Gelin Kayası ‘nda görmek çok etkileyici. Kaya, beyaz olduğu ve duvaklı bir geline benzediği için bu adı almış. Şile’ye 8 kilometre mesafede Kamandere köyü içinde bulunan Saklı Göl yapay bir baraj gölüdür.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *