Okuyucular soruyor: Gelin Duvağı Çiçeği Nasıl Yetiştirilir?

Gelin duvağı çiçeği nerede yetişir?

Gelin duvağı olarak bilinen begonvil çiçeği, Akdeniz’de yetişen bitki olup, kış aylarında yapraklarını döker. Sarmaşık begonvil çiçeğinin bakımı iyi derecede yapılırsa, boyu 10 ile 15 metreye kadar uzayabilir.

Gelin duvağı çiçeğinin diğer adı nedir?

Tanımı: Küçük sarı yıldız şeklinde olan gerçek çiçeklerinin etrafını, genelde pembe, mor, leylak rengi nadiren kırmızı, beyaz, sarı renklerde çiçek şeklinde farklılaşmış yapraklar çevreleyen bir ağaçsı bitkidir.

Gelin çiçeği bitkisi nasıl yetiştirilir?

Işık: Bu bitki günün yoğun olmayan saatlerinde bol miktarda parlak güneş ışığı gerektirir. En iyi sonuçlar için doğuya veya batıya bakan güneşli bir pencere sağlayın. Sulama: Zantedeschia aethiopica su seven bir bitkidir. En iyi göllerin ve bataklıkların kenarlarında yetişir.

Gelin dua hangi ayda ekilir?

Begonvil ekimi genellikle İlkbahar ve Sonbahar aylarında ekilmesi tavsiye edilmektedir. Bu aylarda ekilen Begonvil en verimli hünerini gösterir. Evinde saksıda veya bahçesinde çiçek bulunduran kişilere begonvil çiçeğini eklemelerini şiddetle tavsiye etmekteyiz.

Begonvil kaç derece soğuğa dayanır?

Begonviller kış soğuklarına pek dayanmaz. Soğuğa dayanıklılığı -1°C derecedir. Klasik begonya (Büyükada begonyası) biraz daha dayanıklıdır. Yerine alışıp orada güçlendikten sonra -6°C derece soğuklara, ama kuzeyli rüzgarları direkt almaması şartıyla sadece birkaç saatliğine dayanır.

You might be interested:  Sık sorulan: Sarı Gelin Türküsü Hangi Yöreye Aittir?

Gelin Duvagi nasil Cogaltilir?

Çelik yöntemi ile bu çiçekleri çoğaltmak son derece kolaydır. Olgunlaşmış dallarından biri kesilir, yapraklarından temizlenir ve çok fazla ıslak olmayan toprağa dikilir. Bu diktiğiniz dalın çok fazla güneş görmemesine dikkat etmeniz yeterli.

Begonvil böcek yapar mı?

Güneşi sever. Hastalık ve böcek barındırmaması önemli bir özelliğidir.

Begonvil daldan nasıl çoğaltılır?

Dalın üzerine bir pet şişenin ağnızı kesin ve dalın üzerinden geçirip toprağa batırın. Haftada birkaç kere pet şişeyi kaldırıp bitkiyi havalandırmalısınız. Toprak aşırı kurursa köklere inmeyecek şekilde toprağın üzerine su püskürtün. Begonvil dalı 1-2 ay içerisinde köklenecektir.

Kaç çeşit begonvil vardır?

Mor çiçekli bougainvillea ve kırmızı çiçekli olarak adlandırılan begonvil glabra olmak üzere iki türü bulunan begonvil çiçeğini dikey ve yatay olarak sardırarak şekil verebilirsiniz. İlkbaharda yetişen mor çiçekli begonviller genellikle sonbahara kadar yaşayabilir.

Tek gecelik gelin çiçeği ne zaman açar?

Bir gecelik gelin kaktüsünün (Epiphyllum oxypetalum) çiçekleri yemek tabağı kadar kocaman, bembeyaz ve güzel kokuludur. Sabah güneşi alan bir yerde ise çiçeklerini akşam ezanından sonraki ilk bir iki saat içerisinde, eğer öğleden sonra güneş alıyorsa gece yarısı civarında çiçek açar.

Yeni Gine çiçeği nasıl bakılır?

Dış mekanlarda toprak çabuk kuruyacağından dolayı ve yeni gine çiçeği sık sık yıkanmayı sevdiğinden dolayı toprak kurumasa bile haftada bir veya iki defa yeniginelerinizi yıkıyarak sulayın. Ev içindekileri de her sulamada banyoda duş altında güzelce yıkıyarak sulamanız çok iyi olur.

Calla Lily nasıl bakılır?

Gala çiçeği, yazın haftada iki kere, kış aylarında ise haftada 1 kere saksı üstten sulanmalıdır. Yazın sulama tekniğinde Pazartesi ve Perşembe günleri tercih edilebilir.

Begonviller ne zaman dikilir?

Begonvil Fidanı Ne Zaman ve Hangi Ayda Dikilir? Begonvil fidanın bazı türleri yılın her döneminde dikilebilir. Fakat genellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında begonvil fidanı dikimi yapılır.

You might be interested:  Hızlı Cevap: Yeni Gelin Evine Ne Hediye Alınır?

Ortanca çiçeği ne zaman dikilir?

Ortanca Hangi Ay Ekilir? Ortancayı tohumdan yetiştirebilir ya da yetişmiş sağlıklı bir ortancadan alınan dal da saksıya dikilebilir. Ortanca fidesi veya yetişmiş bir ortancanın dalından saksıya dikmek isterseniz ilkbahar aylarından itibaren eylüle kadar vaktiniz var. Yani, yaz aylarını tercih edebilirsiniz.

Begonvil çelikleme hangi ayda yapılır?

Çelik alma işlemi için en uygun zaman özellikle çiçek döktüğü sonbahar ayları olmalıdır. Sonbahar ayında bitkiden budamış olduğunuz çelikleri yukarıda belirtilen iki şekilde toprak ya da saksıya ekebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *