Hızlı Cevap: Gelin Alışverişinde Ne Alınır?

Geline Düğün Alışverişinde ne alınır?

Gelin nişan bohçasına genellikle; iç çamaşırı takımları, gecelik ve pijama takımı, çorap, terlik, elbise, ayakkabı, parfüm deodorant, makyaj seti, çanta, bornoz, havlu, ayna ve tarak seti konulur.

Nişan alışverişi ne alınır?

Nişan alışverişi yaparken damada alınması gereken armağanlardan bazıları ise; ayakkabı, banyo havlusu ve lifler, banyo takımı (Parfüm, losyon, deodorant, diş fırçası, diş macunu vb.), cüzdan, kemer, anahtarlık, çorap, gömlek ve kravat, iç çamaşır seti (Fanila, atlet, boxer), krem seti, mendil, robdöşambr ve pijama

Evlilikte erkek tarafı ne alır?

Genellikle; erkek pijama takımı, erkek gömlek, pantolon, kravat, kemer, damadın nişanda giyeceği takım, erkek terliği, damat havlusu, erkek iç çamaşırları, parfüm ve kişisel bakım seti, damat tıraş seti, erkek saati, kol düğmeleri, şeklinde hazırlanır.

Nişan da kıza ne alınır?

Kız ve oğlana nişanda giyecekleri elbiseler alınır. Kıza terlik, ayakkabı, çanta, nişan kıyafeti, iç çamaşırı, başörtüsü; oğlana ise pantolon, gömlek, kravat, kazak ve iç çamaşırı gibi giyecekler alınır. Buna yörede “esbap görme” denir. Bunun yanı sıra kıza ve oğlana “takı”lar da alınır.

URBA da neler alınır?

Nişan veya düğünden önce “ urba görme” veya “asbab görme” olarak adlandırılan ve bir kısmı kofaya konulacak eşyalar birlikte çarşı pazar gezilerek alınır. Evlenecek genç kıza en az 3-5 takım elbise, ayakkabı, terlik ve iç çamaşırı alınır. Kofa gönderme işi geleneksel bir uygulamadır.

You might be interested:  Soru: Gelin Çorbası Nasıl Yapılır?

Kına gecesi alışverişinde neler alınır?

Kına Gecesi Malzeme Listesi

 • Kına sepeti ve tepsisi.
 • Çerez kesesi.
 • Hediyelik kına.
 • Kına el mumu.
 • Nedime tacı ve bilekliği.
 • Nedime tefi ve zili.
 • Kına örtüsü ve duvağı
 • Gelin tefi.

Gelin bohçası içinde neler olur?

Tülbent, dantelli havlular, lifler, patikler ve çoraplar. Ayrıca gelinin nişan elbisesi, ayakkabı ve takı setinin de bu bohça içine dahil olduğunu bilmen gerekli.

Evde nişan töreninde neler yapılır?

Genellikle evde yapılan nişan organizasyonlarında söz ve nişan bir arada yapılıyor. Misafirlerin karşılanması, yemek ikramı, söz ile birlikte olacaksa kız isteme konuşması, yüzük takma ve pasta merasimi, kahve ikramı gibi anlar, ortalama 2-3 saat sürüyor.

Erkek tarafı geline kaç altın yapar?

Gelinin ailesinin kızlarına 2 veya 3 bilezik takması uygun görülüyor. Anne de baba da hayattaysa, iki kişi de birer bilezik takabiliyor. Damadın ailesinin ise geline takı seti ve 2 adet bilezik takması ideal olarak görülüyor.

Bir gelinin çeyizinde neler olmalı?

İşte çeyiz listesinde olması gerekenler.

 • Mutfak eşyaları Mutfak eşyaları arasında, mutfağa dahil olan ve orada kullanabileceğiniz her türden eşya yer alır.
 • Ev tekstili eşyaları Ev tekstili deyince ilk akla gelen şey, annelerimizin el emeği olarak işlediği danteller, örtülerdir.
 • Beyaz eşyalar.
 • Elektrikli aletler.

Söz tepsisini kim yapar?

Söz merasimi esnasında aile büyüğü tarafından çifte takılan yüzükleri erkek tarafının ailesi alır. Kız tarafı söz yüzüklerini koymak için önceden süslü bir söz tepsisi hazırlar. Tepsiye kurdele geçirilmiş yüzükler ve makas konulur.

Nişan da geline ne takılır?

Bazı nişan törenlerinde gelin adayına sadece nişan yüzüğü ile beraber 1 tane bilezik ya da künye takılmaktadır. Güneydoğuda ise sözlerde, nişanlarda veya düğünlerde geline kilosu kadar altın bile takılabiliyor. Genelleme yapmak gerekirse nişanda geline birkaç adet bilezik ya da takı seti takılmaktadır.

You might be interested:  Sık sorulan: Gelin Çantası Tatlısı Nasıl Yapılır?

Nişanlı kıza bayram hediyesi ne alınır?

Nişan süresi içinde ilk kurban bayramında damadın, gelin evine kurbanlık bir koç gönderme geleneği de halen sürüyor. Besili ve süslenerek nişanlı kızın evine gönderilen gelin koçunun boynuzlarına ise altın bilezik veya alnına büyük altın takılmak zorunda.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector