FAQ: Eğreti Gelin Nerede Çekildi?

Eğreti Gelin hangi yöreye ait?

Denizli yöresinin geleneği, Atıf Yılmaz ve Gül Diricanın senaryosuyla beyazperdeye aktarılıyor. Zenginlerin, ergen oğullarını kadın bedeniyle tanıştırarak, evliliğe hazırlamaları geleneği kadın cinselliğinin, metalaştırılmasına tarihsel bir örnek.

Eğreti Gelin ne anlama gelmektedir?

Osmanlı’da delikanlıların ilk cinsel deneyimlerini yaşamaları için eve getirilen ve bir süre bu delikanlı ile yaşamasına izin verilen kadınlara eğreti gelin denirdi.

Egreti gelin nerede çekildi?

Kastamonu’daki çekimleri 5-6 hafta sürecek filmin gelecek yılın Şubat ayında gösterime gireceğini açıklayan yönetmen Atıf Yılmaz, filmin 100 dakikalık olacağını söyledi.

Eğreti Gelin hangi dönemi anlatıyor?

ben eşeği oynuyorum. çekimlerine 4 eylül de başlanan atıf yılmaz filmi.1930’li yillari bir ask hikayesi ekseninde beyazperdeye tasiyor. doğudan batı kültürüne geçişi işleyen film, bir dönem denizli’de yaşamış varlıklı ailelerin oğullarını evliliğe hazırlayan eğreti gelinleri gundeme getiriyor.

Eğreti gelin var mı?

“Denizli’de 1930’lu yıllara kadar yaşandığı ileri sürülen bir eğreti gelin geleneği varmış. O dönemlerde ‘ eğreti gelinler’ diye bilinen ve halk arasında saygı ile karşılanan, ama hiç kimsenin aşık olup evlenmek istemediği kadınlar olurmuş.

Eğreti gelin yazarı kimdir?

Iğreti olmak ne demek? Ödünç, borç, kendi malı olmayan. Yerli ve sabit olmayan, muallak gibi duran.

Eğreti durmayan ne anlama gelir?

Eğreti durmak, yakışmamak, uygun görünmemek ve geçici olmak manasına gelir.

Nurgül Yeşilçay kaç yaşında?

45 yaşında (26 Mart 1976)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *