Soru: Damat Tepsisini Kim Hazırlar?

Gaziantep damat tepsisini kim hazırlar?

Damat tepsisi nedir diye merak edenler için kısaca özetlemek gerekirse; ülkemizde bir gelenek olup uzun süredir süregelmektedir. Düğün arefesinde veya aynı gün hazırlanır, gelin-damadın ilk gününde yemeleri için hediye babında takdim edilir. Gaziantep ‘te bu işi damadın sadıcı kim ise o üstlenmektedir.

Damat tepsisi ne demek?

Damat tepsisi, düğün gecesinde gelin ve damat odalarına uğurlanırken baklava ve diğer tatlılarla donatılarak genç çifte sunulan tepsiye verilen isim. Ancak bu adet her yerde aynı şekilde uygulanmıyor. Bazı yörelerde damat tepsisi düğünden bir gün sonra verilirken, bazı yörelerde de düğünden bir gün önce veriliyor.

Damat tepsisi ne ise yarar?

Damat tepsisi, düğün gecesinde gelin ve damat odalarına uğurlanırken baklava ve diğer tatlılarla donatılarak genç çifte sunulan tepsiye verilen isim. İç Anadolu’nun bazı bölgelerinde damat tepsisini götürmek gelinin kız kardeşlerine verilen bir görevken, bazı illerde bu görev damadın arkadaşlarına düşüyor.

Çetnevir tepsisi nedir?

Damadın evine gelince en kıymetli eşya gelin hanımın sandığıdır. Bu gelen eşyaların içinde gelinin sandığı kadar kıymetli olan bir eşya veya bir tepsi vardır ki işte o da çetnevir tepsisidir. Bu tepsi kız ailesi tarafından ya evlerinde düzenlenir ya da bir kuru yemişçi dükkânında özel olarak yaptırılır.

Nişanda Bohçasında erkek için neler olur?

Damat nişan bohçası listesi

  • Kol Düğmesi.
  • Damat Terliği.
  • İç Çamaşırı Takımı
  • Cüzdan Seti.
  • Tıraş Seti.
  • Gömlek & Pantolon.
  • Damat Pijama Seti.
  • Kol Saati.
You might be interested:  Okuyucular soruyor: Damat Geline Düğünde Ne Takar?

Nişan bohçası erkek neler olur?

Diş macunu, diş fırçası gibi ağız bakım ürünlerinin yanı sıra, saç bakım ürünleri, sabun, banyo jeli, banyo köpüğü, el örgüsü ya da hazır banyo lifi, tırnak makası, parfüm, deodorant, deo roll-on gibi kişisel bakım ürünlerini damat bohçasına dahil edebilirsin.

Damat bohçasına bornoz konulur mu?

*Gömlek ve Pantolon: Damadın günlük hayatta giyinebileceği, tarzına uygun bir veya ikişer adet gömlek ve pantolon konulur. *Havlu Hamam Takımı veya Bornoz: Zorunlu olmamakla birlikte bazı geleneklere göre damat nişan bohçasına, damadın kullanacağı bornoz takımı veya havlu takımı da konulur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector