FAQ: Damat Kahvesi Ne Zaman Verilir?

Istemede kahve önce kime verilir?

Gelin, kahveleri aile büyüklerinden başlayarak dağıtmalıdır. Kahvelerden yudumlar alınır alınmaz, beklenen konuşma damadın aile büyüklerinden biri tarafından gerçekleştirilir.

Kız isteme kahvesi ne zaman içilir?

İsteme anından önce gelin kahve pişirir. Güzel bir tepside, özel fincanlarla Türk kahvesi ikram edilir.

Istemede çikolata ne zaman verilir?

Çikolata tepsisi kız istemeye gidildiğinde salona konur ve kız isteme merasimi bittikten sonra tüm davetlilere ikram edilir. Hatta sonraki günlerde de salondaki yeri değişmez ve tebrik için gelen misafirlere sunulur.

Söz kesmede ne söylenir?

Söz kesilirken bu dua okunabilir: “Yâ rabbel âlemîn! Senin emrine, Rasülü’nün sünnetine uymak amacıyla; hayatlarını birleştirme yolunda ilk adımlarını atmış bulunan bu kardeşlerimizin dünya ve ahiretlerini ma’mur eyle ya rabbi. Kendilerine bol rızıklar, hayırlı evlatlar ve huzur dolu bir hayat nasip eyle ya rabbi.

Kız istemede kahveler hangi sırayla dağıtılır?

Gelin adayı şık bir tepsi üzerinde yer alan Türk kahveleri ile birlikte misafirlerin bulunduğu alana geçerek aile büyüklerinden başlayarak kahveleri dağıtır. Damat kahvesi en son gelir ve kahvenin içerisine bir miktar tuz koyulur.

Söz tepsisini kim yapar?

Söz merasimi esnasında aile büyüğü tarafından çifte takılan yüzükleri erkek tarafının ailesi alır. Kız tarafı söz yüzüklerini koymak için önceden süslü bir söz tepsisi hazırlar. Tepsiye kurdele geçirilmiş yüzükler ve makas konulur.

You might be interested:  Damat Gerdek Gecesinde Ne Yapar?

Söz nişan bir arada olunca ne takılır?

Söz ve nişanı birlikte yapacaksanız, söz kesiminde geline takılacak takı seti veya bilezikler, damada takılacak altın veya altın saat de nişan töreninde takılabilir. Nişan töreninde giyilecek kıyafetlere gelirsek, gelinin nişan elbisesini erkek tarafı alırken, damadın takım elbisesini kız tarafı alır.

Istemeye giderken erkek tarafi ne getirir?

Söz Gelenekleri – Erkek Tarafının Hazırlıkları Damat adayı, kız istemeye giderken, şık bir buket çiçek, çikolata, söz yüzükleri ve geline takılacak takı seti götürür. Kimi yörelerde söz geleneklerine göre geline ve/veya ailesine hediye etmek üzere söz bohçası hazırlanır.

Söz de kıza ne alınır?

Söz Alışverişinde Kıza Ne Alınır?

  • Söz /Nişan gecesi giyilecek elbise.
  • Aynı gece giyilecek ayakkabı
  • Söz yüzüğü
  • Söz yüzüklerinin ve makasın taşınacağı söz tepsisi.
  • Gecelik veya pijama takımı
  • İç çamaşırı takımı
  • Çorap.
  • Ev terliği.

Nişan tepsisi kime ait?

Söz ya da nişan tepsisi genellikle erkek tarafınca alınır, çiçek ve çikolatalarla süslenir. Kız evine bu tepsiyle gelinir. Genellikle bu konuda eskiden beridir işlemeli gümüş tepsiler tercih edilmektedir. Fakat artık günümüzde pek çok yeni söz ve nişan tepsisi modeli bulunmaktadır.

Sözde nasıl dua edilir?

Elhamdü lillahillezi zevvecel ervaha bil eşbah ve ehallennikaha ve harremessifah. Vessalatü vesselamü ala resulina Muhammedinillezi beyyene-l-harame ve-l-mubah ve ala Alihi ve Eshabi-hillezine hüm ehlüssalahi velfelah. Kale Resulullah, “En-nikahü sünneti femen ragibe an sünneti feleyse minni” sadaka Resulullah.

Söz yüzüğünü hangi taraf keser?

Söz Gelenekleri – Söz Kesme – Söz Tepsisi Genellikle erkek tarafından bir aile büyüğü, iyi dilekleriyle bir konuşma yaparak yüzükleri takar ve yüzükleri birbirine bağlayan kırmızı kurdeleyi keser.

Söz yüzüğünü hangi taraf alır?

Aile ve çiftlerin evlilik için söz kestiği bu özel günde söz yüzüklerini erkek tarafı alabilir. Söz yüzüğü, sağ elin parmağına takılır ve nişan törenine kadar parmağınızda kalır. Bazı çiftler nişan töreniyle söz kesmeyi birlikte yapabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector